Archive for September, 2016
Naudas aizdevumi Tuesday, September 6th, 2016

NaudaNaudas aizdevumi patēriņa laikmetā ir vajadzīgs pakalpojums finanšu tirgus ietvaros. Ja cilvēkiem naudu nevajadzēs, esiet droši – pieprasījums tiks radīts, izsakot vilinošās iespējas, kādas var piedāvāt nauda: tirgus tādējādi nekad neguļ.

Kaut gan salīdzinot ar kredītu precēm, kas speciāli radīts banku un nebanku kredītu devēju uzņēmumos kā atsevišķs pakalpojums – sākot ar mājsaimniecības un elektronikas precēm, ceļojumiem, medicīnas pakalpojumiem, beidzot ar auto līzingu, naudas kredīts vienmēr maksā nedaudz dārgāk. Preču kredīts bieži tiek nodrošināts ar pašu priekšmetu: kaut gan tas atrodas mūsu lietošanā, īpašnieks nemainās, kamēr neesam nomaksājuši pilnu līgumā paredzēto naudas apjomu. Naudas kredīta gadījumā nodrošinājums ir vienīgi mūsu (vai galvotāja) ienākumi – alga, pensija vai ienākumi par īri u. c..

Naudas aizdevumos specializējas gan tradicionālie aizdevēji – bankas, gan alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji – nebanku kredītiestādes. Lai gan bankas ar stingrākiem noteikumiem tiek uzskatītas par aizdevēju, pie kā grūti saņemt aizņēmumu, galvenais ir saprast pašiem savu maksātspēju, lai aizņēmums būtu vieds un prātīgs. Šis priekšnosacījums jāievēro arī attiecībās ar nebanku aizdevējiem.

Naudas aizdevums, tāpat kā jebkurš cita veida aizņēmums, ir jāatmaksā laikā un paredzētajā apjomā. Ja tas netiek darīts, krājas soda procenti, kā arī ilgstošas nenomaksāšanas gadījumos -bojāta kredītvēsture. Lai atmaksa notiktu pēc paredzētā grafika, svarīgi ievērot dažus kredīta ņemšanas nosacījumus.

Kredītam ir jābūt labi apdomātam. Tas nozīmē, mirkļa iegribas un impulsīvas vēlmes lai paliek aiz borta. Ja pēkšņas idejas rezultātā esat izlēmis ņemt kredītu, vislabāk nogaidīt, kamēr ideja gūst savu pierādījumu kā īstena vajadzība. Tad, kad bez pirkuma, kam paredzēts naudas kredīts, patiešām nevarēsiet iztikt – tad arī formējiet aizdevumu. Šī priekšrocība, no vienas puses, ir izdevīga, jo ļauj nekavējoties iegūt vajadzīgos līdzekļus, no otras – šādi tiek radīti labvēlīgi apstākļi nepārdomātiem lēmumiem.

Jūsu ikmēneša kredītmaksājumam jārobežojas ar 40 % no Jūsu ienākumiem mēnesī, ar nosacījumu, ka Jums nav citu kredīta vai līzinga maksājumu. Taču arī tādā gadījumā 40 % līmenis ir tik augsts, ka Jūs krietni izjutīsiet jauno finansiālo slogu. Labāk ieplānojiet kredīta atmaksu vairākās daļās, pat ja tas nozīmēs kredīta procentu pieaugumu.

Atcerieties, ka Jums ir tiesības atkāpties no kredīta līguma 2 nedēļu laikā no līguma parakstīšanas brīža, taču šim nosacījumam jābūt iekļautam līgumā. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (www.ptac.lv) sniedz arī dažādus citus padomus kredītu ņēmējiem.

Ja, formējot kredītu, Jums ir daudz jautājumu par iespējamām soda sankcijām vai atmaksas termiņa pagarinājumiem, iespējams, Jums nav pietiekami daudz līdzekļu kredīta atmaksāšanai, un Jūs vēlaties jau laikus nodrošināties. Taču jau pašā sākumā, tikko vēlaties noformēt aizdevumu, kredīta ņēmējam jābūt pārliecībai, ka, nomaksājot visus nepieciešamos izdevumus, Jums būs nauda arī kredīta maksājumiem. Nepārtraukta atmaksas termiņa pagarināšana tikai sadārdzina Jūsu kredīta izmaksas, taču pamatsumma no tiem netiek segta.

Tērējiet pārējos līdzekļus prātīgi. Sastādiet iepirkumu sarakstu un vienmēr nēsājiet to sev līdzi. Veikalā pērciet tikai ieplānoto, bet pārtiku iegādājieties konkrētām maltītēm. Padomājiet, kā varat papildus nopelnīt. Varbūt Jums ir lietas, kas sen vairs nav vajadzīgas un kurām, notraucot putekļus, atrastos īpašnieks. Labs padoms būs izdevumu pieraksti (datorā, telefonā, piezīmju blociņā), kas ļaus saskatīt, kam tad īsti tērējat. Veidojiet dāvanas pats, aizņemieties grāmatas bibliotēkā, nevis pērciet, izveidojiet savu puķu dobi no sēklām un dārza zaļumu kasti no dēstiem pavasarī.