Atbildīga aizņemšanās

Vajag aizņemties atbildīgi… to mēs visi esam dzirdējuši, tomēr neviļus rodas jautājums – ko tas īsti nozīmē? Visdrīzāk, ka tas ir atkarīgs no katra cilvēka paša, un katrs dziļi sirdī saprot, kā īsti vajag aizņemties atbildīgi. Tāpēc šajā rakstā apskatīsim to, kā cilvēkiem atbildīgi aizņemties palīdz valsts un paši kredītdevēji. Tiek apskatīts tikai ātro kredītu aspekts.

Kā kredītdevēji stimulē atbildīgu aizņemšanos?

Nebanku kredītdevēji pēdējā laikā ir aktīvi reaģējuši uz korekcijām – to var saukt arī par iejaukšanos – ātro kredītu tirgū, ko ar likumdošanu taisās ieviest valsts. Kredītdevēji masveidā ir pievērsušies kam tādam, ko var uztvert gan kā PR kampaņu, gan kā klientu aizsargāšanu, liekot viņiem aizņemties atbildīgi. Lielākā kredītdevēju asociācija Latvijā – LNKA (Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija) – ir ķērusies pie vairākiem risinājumiem, kā palīdzēt klientiem atbildīgi aizņemties:

 • Aizdevumus vairs neizsniedz personām, kas nav sasniegušas 20 gadu vecumu;
 • LNKA biedri savā starpā kopš 2013. gada 1. aprīļa apmainās ar klientu maksājumu datiem ar mērķi labāk izvērtēt to maksātspēju;
 • Grūtībās nonākušie klienti var ar asociācijas palīdzību pakāpeniski atdot parādus;
 • Līgumsoda summa nedrīkst pārsniegt 100% no parāda;
 • Izstrādāts “kredīta liegums”, kad kredītņēmējs var vērsties asociācijā, lai tam noteiktā periodā neizsniedz ātro kredītu (“kredītu ampula”);
 • Izstrādāti atbildīga ātro kredītu mārketinga standarti.

Ar šo informāciju detalizētāk varat iepazīties LNKA jaunumu lapā. Jāpiebilst, ka asociācijā nepiedalās visi ātro kredītu sniedzēji, taču to tirgus daļa pārsniedz 80%, tāpēc ir liela iespēja, ka tajā ir arī jūsu kredītdevējs.

Kā kredītņēmējus aizsargā valsts?

Pašlaik vienīgais, ko nozares regulācijai ir izdarījusi valsts, ir… liegums strādāt nebanku kredītdevējiem bez licences. To ieviesa 2011. gadā ar mērķi noregulēt tirgu, par kuru līdz 2013. gadam Ekonomikas Ministrija, šķiet, aizmirsa. Taču tagad, iespējams, dažādu tautas un mediju iniciatīvu iespaidā, valsts atkal ķērusies pie nozares regulācijas. Sekojošos ierobežojumus kredītdevēju darbībai varam gaidīt, iespējams, pirms šī gada Jāņiem:

 • Nevarēs piesaistīt kredītņēmējus ar dāvanām;
 • Noteikta maksimālā procentu likme;
 • Ieviests kredītdevēju darba laiks;
 • Noteikti reklāmas standarti (reklāma nevarēs radīt iespaidu, ka kredīts ir bez riska vai bez maksas);
 • Iespējams, nozares regulēšana tiks nodota Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārziņā, kura pašlaik uzrauga arī bankas.

Acīmredzot Ekonomikas Ministrija ir sarosījusies un patiešām vēlas izmainīt ātro kredītu tirgu uz labo pusi. Vai tas notiks nesāpīgi, vai ar tādu joni, ka drīz vien no sarunvalodas pazudīs vārdu salikums “ātrais kredīts” – to neviens nezina. Taču skaidrs ir tas, ka atbildīgi aizņemties drīz vien būs spiesti ne tikai LNKA kredītņēmēji, bet visi valsts iedzīvotāji.

Tags: ,

Leave a Reply