Maksātspējas vērtēšana ātro kredītu uzņēmumos

2013. gada augustā firmai “4Finance” tika uzlikts 9000 latu sods par to, ka netiek pietiekami vērtēta klientu maksātspēja. Šajā sakarā, šķiet, vērtīgi apskatīt to, kā īsti tiek vērtēta klientu maksātspēja. Tieši tam arī tiks veltīts šis raksts.

Maksātspējas vērtēšana

Jautājuma zīme

Jau šī gada martā Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) ieviesa divus nozīmīgus jaunievedumus maksātspējas vērtēšanā: apmaiņu par informāciju, kas skar klientu pašreizējās klientu parādsaistības (t.i., izslēdzot iespēju aizņemties no vairākiem kredītdevējiem reizē); kā arī pieprasījumu klientiem parādīt savus ienākumus. Datu apmaiņa patiešām ir vērtīgs solis gan kredītdevējiem, gan patērētājiem, jo tas mazina iespēju, ka parāds kļūst milzīgs, klientiem izmantojot ātro kredītu, lai segtu citus ātros kredītus. Kredītdevējiem tas ir izdevīgi, jo tādējādi sarūk ļaunprātīgo kredītņēmēju iespējas paņemt kredītus pie desmit kredītdevējiem un aizceļot tālēs zilajās.

Savukārt otrs maksātspējas vērtēšanas “jaunievedums” izskatās, patiesi, vairāk pēc ķeksīša, kas ļauj kredītdevējiem mazgāt rokas sabiedrības priekšā. Lai pierādītu savus ienākumus, klientiem jāaizpilda divas ailītes, apgalvojot, ka viņiem ir tieši tādi ienākumi un tieši tādi izdevumi. Jau pieminētais “4Finance” sods bija uzlikts tādēļ, ka pat šis Ķīnas mūris no papīra netika ievērots, vērtējot maksātspēju. Tagad īsi apskatīsim to, kā vidusmēra kredītdevējs vērtē klientu maksātspēju.

Maksātspējas vērtēšanas procedūras

  • Tiek pārbaudīta klienta parādsaistību vēsture;
  • Tiek pārbaudīts, vai klientam nav kādu aktīvu parādsaistību pie citiem kredītdevējiem (LNKA gadījumā);
  • Klients sniedz datus par saviem ienākumiem (“4Finance” gadījumā tas netika darīts). Daži kredītdevēji šos datus pārbauda VSAA, citi nē;
  • Ja nepieciešama vēl kāda informācija (bankas izraksti, kredītvēstures apspriešana, u.t.t.), tad kredītdevējs sazinās ar klientu.

Jāmin, ka klienta maksātspēja pēc pašreizējā likuma ir jāpārbauda tad, ja aizdevuma summa pārsniedz 100 latus. “4Finance”, starp citu, tiem uzlikto sodu pārsūdzēja. Likumos patiešām ir neskaidrs, kā tieši jāvērtē klientu maksātspēja, tādēļ nekāds brīnums nebūs, ja šo sodu arī izdosies pārsūdzēt.

Tags: ,

Leave a Reply